Ugrás a tartalomra
2024. 03. 07.

15 éve Madárbarát Óvoda vagyunk!

„ Vendég vagy a világban, és ez a világ, szép vendégfogadó. Van napsugara, vize, pillangója, madara. Van virágja rengeteg sok. Tanulj meg örvendeni nekik! Igyekezz többet törődni azzal, ami még a világ szépségeiből, csodálatosképpen megmaradt.”

(Wass Albert)

Madárcsicsergésre érkeztünk ma reggel, megérkeztek a seregélyek az óvoda kertjébe! Azonnal birtokba vettek két odút, melyeket két héttel ezelőtt takarítottunk ki. Az odukat előzőleg megkopogtatva, óvatosan nyitjuk fel, a darazsak és a sikló miatt, majd egy hosszabb fával kipiszkáljuk a benne található letaposott fészket. Az összetételét is megvizsgáljuk a gyerekekkel, leginkább fűszálakat, mohát, gyapjút és szőrszálakat találunk benne. 

Intézményünk, a csopaki Mandulavirág Óvoda 15 évvel ezelőtt – 2009 évben nyerte el ezt az elismerő címet a Magyar Madártani Egyesülettől a több éve tartó madárbarát tevékenység elismerése képpen.

Az elismerő cím megtartásához madárvédő munkálatokat végzünk. Télen etetjük, és minden évszakban itatjuk a madarakat. Ősszel odukat helyezünk az óvoda udvarán lévő fákra és rendszeresen karbantartjuk azokat. Fészkelő helyet biztosítunk a lenyírt sövényben. Tavasszal fészekanyagot helyezünk ki az óvoda udvarán lévő fákra. Rovarcsalogató növényeket ültetünk, rovarhotelt telepítünk. Megfigyelőpontokat alakítunk ki a kert több pontján a madarak részére. Madáritatóink alkalmasak itatásra, fürdőzésre. Sárgyűjtő helyeket alakítunk ki a fecskék részére, fecskepelenkát szerelünk fel a már elkészült fészkek alá. 

Megismerkedünk az év madaraival, megbeszéljük, mit tehetünk a madarak védelmének érdekében. Helyi Pedagógiai Programunk egyik kiemelkedő tevékenységeként azóta is nagy szeretettel és gondoskodással végezzük az ezzel járó tennivalókat. 

Mi szükséges ahhoz, hogy ezt a címet és a hozzá járó táblát megkaphassuk? 

Erről tartott előadást Orbán Zoltán, a Magyar Madártani Egyesület ornitológusa 2024. február 22-én a csopaki Kultúrházban, melyen óvodánk dolgozói is részt vettek. Igazán nem nagy feladat elkezdeni, hiszen már egyetlen madáritató és egyetlen madárodú kihelyezésével lehet madárbarát kertünk. Nagyobb feladatot az jelent, hogy az elkezdett tevékenységet kitartóan folytatni kell, hiszen a kertünkbe szoktatott madarak folyamatosan várják a gondoskodást. 

A csopaki óvodások az előírásoknak megfelelő tevékenységekkel figyelnek a madarakra. Az itatóban minden évszakban van víz, a fagy beálltával megkezdjük az etetést, tavasszal az oduk kitakarításával, fészekanyag (gyapjú, moha) kihelyezésével, valamint rovarcsalogató növények ültetésével és a bokros részekben fészkelő madarak megóvásával teljesítjük a feladatokat. Szeretnénk a gyermekek segítségével a családokat is bevonni a madárbarát tevékenységekbe.

Az évek alatt készítettünk már madáretetőket, madáritatókat, melyeket a gyerekek hazavihettek és elkezdhették kialakítani a saját madárbarát kertjüket. Jó példával elől járva, tevékenykedtetve, a szemléltetés és a bemutatás módszerét alkalmazva szívesen részt vesznek minden madárbarát tevékenységben. 

A gyermekekkel közösen megfigyeljük a madarak életét, viselkedését, szokásait, távcsővel meglessük és madárhatározó könyv segítségével beazonosítjuk az etető vendégeit, megfigyeljük a fészeképítést, a fiókaetetés folyamatát, belesünk az odúkba is.

Reméljük, hogy hamarosan több óvódásunk is Madárbarát kert elismerő címet és táblát kap a Magyar Madártani Egyesülettől!

Nyirőné Németh Marianna
Óvodapedagógus