Ugrás a tartalomra
2023. 04. 12.

Húsvét-piros tojás-hímes tojás

Húsvét - a kereszténység egyik legnagyobb ünnepe, emellett a tavasz köszöntésével, az élet megújulásával is szorosan összefonódik.
Számos olyan népszokás, hagyomány is él a húsvéthoz kapcsolódóan, amely a nem vallásos családokban is fontos szertartássá teszi az ünnepre készülődést, és magát az ünnepet is. Ilyen népszokás például a tojásfestés és a locsolkodás. Húsvét hétfő a locsolkodás napja.

Régen a kút vizével, vödörből locsolták a legények a lányokat (vagy a patakban mosdatták meg őket), akik kézzel festett hímes tojásokat adtak ajándékba, majd tánc és mulatság vette kezdetét. Mint sok-sok éve, most is több napos készülődés, ráhangolódás előzte meg az óvodai húsvéti ünnepet. Beszélgettünk a gyermekekkel a húsvéti szokásokról, hagyományokról. Énekeltek, locsoló verset tanultak, húsvéti történeteket, meséket meséltük, rajzoltak, festettek, különböző technikákkal, különböző anyagok felhasználásával készítették el a húsvét jelképeit: nyuszit, bárányt, tojásokat.
Megismertettük a gyermekeket a különböző tojásfestési, tojásdíszítési technikákkal. Ezekből az elkészült tojásokból haza is vittek, illetve az óvodát díszítettük velük.
Szerencsére az idő kegyes volt hozzánk, és a „nyuszi” a szabadban rejthette el az ajándékokat.
A gyerekek izgatottan készülődtek, hogy megkeressék a meglepetéseket. A kiscsoportosok a Balaton parton, a középső és a nagycsoport pedig a Nemzeti parkban találta meg a saját ajándékát. A gyerekek örömmel fedezték fel a kosarakat és benne a meglepetéseket, amit mindenki boldogan vihetett haza.

Kiss Erzsébet
óvodapedagógus