Ugrás a tartalomra
2020. 08. 26.

Bizonyára mindenki hallott már a „karbon-lábnyom” kifejezésről.
Ez egy olyan mutatószám, ami azt jelzi, hogy az adott dolognak (rendezvény, vállalat, termék) mekkora a teljes üvegházhatású gáz-kibocsátása. Minél nagyobb valakinek vagy valaminek a karbon-lábnyoma, annál nagyobb az éghajlatra gyakorolt hatása. A legjobb, ha egyáltalán nem történik káros kibocsátás.  Ha mégis elkerülhetetlen a környezet károsítása, kompenzálhatjuk. Erre a legjobb és legegyszerűbb megoldás, ha fát ültetünk.

A csopaki Mandulavirág Óvoda Helyi Pedagógiai Programjában kiemelkedő szerepe van a környezetvédelemre való nevelésnek, így nem is gondolkodtunk sokat a felkínált lehetőségen, melyre az interneten böngészve bukkantunk rá.
A pályázat - melyen őshonos magyar fafajtákat lehetett igényelni intézmények részére, a TreeDependent-Fákkal felelősen projekt felhívásában - lehetőséget adott arra, hogy megfelelő feltételekkel rendelkezve és vállalva az igényelt fák szakszerű elültetését, 5 db őshonos magyar facsemetét kaphassunk Gödöllőről. A kis fák Kovács Gyula pórszombati Tündérkertjéből származnak.

Óvodásunk édesapja segített a gyümölcsfák leszállításában, mi pedig az óvoda udvarán a termelők által meghatározott szempontok szerint elültettük a fákat, és dokumentáltuk az elhelyezésüket.

A gyümölcsészet fontos része volt egykor a Kárpát-medencében élő magyarság kultúrájának. Nagy hányattatások idején gyakran az egyetlen élelem a gyümölcs volt, ami őseinket megtartotta. Egy évezreden keresztül szelektálták, válogatták őseink, törekedve a legjobb fajták kiválogatására. Azokat a fajtákat tartották meg, melyeket nem fogott meg mindenféle „nyavalya” (vírus, baktérium, gomba, rovar kártevők), mert vegyszert nem használtak. Mi sem fogunk permetezni! Helyette áztatott csalánt, zsurlót, dohányt, vagy vízben oldódó olajokat használunk, és az óvoda madárbarát kertjében lakó madarakat hívjuk segítségül. Mivel a fák vad alanyra oltottak, a metszésük is elhagyható.
A négy almafa és egy körtefa gondos gazdái leszünk, rendszeresen öntözzük őket, vigyázzuk növekedésüket, évről-évre dokumentáljuk fejlődésüket és gyümölcshozamukat.

Bízunk benne, hogy pár év múlva a gyerekekkel együtt szüretelhetjük kis kosarainkba a mosolygó almákat, körtéket, és közösen élvezhetjük a fák virágba borulását, az érett gyümölcsök zamatát.
A pályázat a K&H Bank megbízásából és finanszírozásával jött létre.

Nyirőné Németh Marianna
óvodapedagógus